Budowanie odpowiedzialnej marki
Odpowiedzialność to cecha, z którą każda firma chce być kojarzona. Zwykle zdobywa się ją przez obsługę klienta i stabilną jakość produktów czy usług. Natomiast żyjemy w czasach, kiedy jeden klient może zaburzyć wizerunek firmy w sieci, niezależnie od autentyczności i budżetu włożonego w jego budowę. Dlatego warto dywersyfikować obszary, w których odpowiedzialność będzie można wyrażać i udowadniać konsekwentnie.
Najbezpieczniejszą przystanią wśród niewiadomych jest ekologia. Świadomość wpływu działalności na środowisko naturalne i konsekwentne, transparentne dążenie do redukcji tego wpływu poprzez mądre wybory. A tych wyborów najprościej dokonywać na podstawie designu i jakości.
Produkty wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym wykorzystują zasady dobrego projektowania. W IT oznacza to sprzyjanie długotrwałej eksploatacji, opłacalności napraw i przywracaniu sprzętu na rynek w pełni sprawnego, nawet po okresie gwarancyjnym. W kontekście środowiskowym chodzi szczególnie o elektrośmieci i ślad węglowy.

4hfix to przykład firmy, która włącza się kompleksowo w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez procesy refabrykacji. Profesjonalne podejście do sprzętu serwerowego pozwala nam selekcjonować marki i modele w taki sposób, żeby w porę odkupować wydajne urządzenia, odnawiać je i wprowadzać z powrotem do obiegu.
Ponieważ przestrzeń biznesowa ulega nieskończonej przemianie, zawsze są firmy, które już “wyrosły” z danej generacji sprzętu oraz często są takie, które właśnie zaczęły tej konkretnej generacji potrzebować. Dzięki sprzyjaniu refabrykacji przez producenta, możemy po latach przejąć sprzęt pogwarancyjny od pierwotnego użytkownika, następnie gruntownie go odnowić i wprowadzić na rynek w postaci zbliżonej do fabrycznej, na dobrych warunkach.
W ten sposób statystyczna firma A pozbywa się, na przykład: serwerów, bibliotek taśmowych czy komponentów infrastruktury sieciowej, w związku z przechodzeniem na nowszą generację sprzętu. W tym samym czasie firma B robi to samo, ale mając niższe wymagania. Refabrykacja łączy interesy tych dwóch firm i środowiska naturalnego.

- Firma A odsprzedaje nam zbędny sprzęt i zyskuje dodatkowy budżet na rozwój infrastruktury.
- Firma B może sobie pozwolić na serwery wysokiej klasy, ale wcześniej, niż zakładała, bo sprzęt refabrykowany jest tańszy od nowego.
- Środowisko naturalne nie jest eksploatowane w celu wydobycia surowców na sprzęt IT, który miałby uzupełnić zapasy magazynowe sprzedane firmie B. A ponadto, nie musi radzić sobie z odpadami elektronicznymi wytworzonymi na skutek zmarnowania potencjału sprzętu, którego nie potrzebuje firma A. Obydwa problemy rozwiązuje refabrykacja.
Jak widać, podejście do biznesu zorientowane na zrównoważony rozwój w zgodzie z naturą, to nie tylko moda, czy filozofia. To po prostu opłacalna inwestycja. Optymalizacja kosztów IT, a zarazem ugruntowanie wizerunku firmy odpowiedzialnej.
Patrzenie na zasoby serwerowni jak na kompleksową inwestycję, oznacza, że liczy się nie tylko jak największy zwrot, ale i trzymanie się z daleka od statusu “elektrośmieci”. Gospodarka o obiegu zamkniętym wskazuje drogę do świadomego wybierania najbardziej opłacalnych rozwiązań dla siebie i dla planety.
W tej grze status firmy odpowiedzialnej wygrywa się, unikając marnowania potencjału sprzętu IT, na którego przyszłość ma się wpływ.
Ostatnio sprzedane: