Dłoń i palec wskazujący strukturę serwerową

Backup danych, czyli co warto wiedzieć o kopiach zapasowych

W 4hfix zajmujemy się profesjonalnym serwisem i dostarczaniem sprzętu serwerowego oraz rozbudową posiadanych konfiguracji jak i odkupem już niepotrzebnych serwerów, macierzy i bibliotek taśmowych. Dzisiaj poruszymy jeden z najistotniejszych tematów, niezmiennie aktualny w IT, czyli backup danych.

Czym dokładnie jest? Dlaczego warto go robić i jak często? Komu powierzyć to zadanie i gdzie szukać pomocy, kiedy sprzęt zawiedzie? Tutaj znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o kopiach zapasowych, wytłumaczone w przystępny sposób.

Co to jest backup?

Zacznijmy od podstaw, czyli od szybkiego wytłumaczenia, czym backup właściwie jest. Backup, znany również jako kopia zapasowa, to proces tworzenia kopii danych przechowywanych na urządzeniach komputerowych, tj. serwery, macierze, biblioteki taśmowe, NAS-y, komputery stacjonarne, laptopy czy urządzenia mobilne, w celu zapewnienia możliwość ich odzyskania w przypadku uszkodzenia, utraty lub zniszczenia pierwotnych danych.

Po co robić backup danych?

Wykonywanie kopii zapasowych to fundament praktyk zarządzania danymi i strategii bezpieczeństwa w organizacjach oraz wśród użytkowników indywidualnych. Głównym celem backupu jest zapewnienie ciągłości dostępności danych, co jest niezbędne w przypadku awarii systemu, ataków hakerskich, błędów ludzkich, zalania, pożaru, katastrof naturalnych lub innych zdarzeń, które mogą spowodować utratę danych.

Kopie zapasowe pozwalają przywrócić dane do stanu z określonego momentu w przeszłości. Tym samym minimalizują zakłócenia w działalności i potencjalne straty spowodowane przestojami.

Czy robienie kopii zapasowej jest konieczne?

Bezwzględnie tak. Cała praca wykonywana w przedsiębiorstwie na co dzień, przechowywana lokalnie lub na serwerze musi być backupowana. Tutaj nie ma miejsca na ryzyko utraty danych i zakłócenia działania firmy.

To, że backup jest konieczny, nie znaczy jednak, że dla każdego użytkownika musi być wykonywany na taką samą skalę. Częstotliwość backupowania danych, miejsce ich przechowywania oraz szybkość ich odtwarzania i dostępu powinny być dostosowane do biznesu — jego rodzaju, systemu pracy, zakresu działania i zadań wykonywanych każdego dnia na sprzęcie serwerowym.

Jak robić backup danych?

Backupy można realizować na różne sposoby, w zależności od potrzeb i zasobów. I tak wyróżniamy:

  • backup lokalny, czyli przechowywanie kopii danych na zewnętrznych dyskach twardych, taśmach magnetycznych lub innych nośnikach, znajdujących się w tej samej lokalizacji co oryginalne dane,
  • backup w chmurze, gdzie dane są przesyłane i przechowywane w lokalizacji zdalnej u dostawcy chmurowego,
  • backup hybrydowy, który łączy elementy backupu lokalnego i zdalnego, zapewniając dodatkową warstwę bezpieczeństwa przez przechowywanie kopii danych w różnych lokalizacjach.

Kopie zapasowe mogą być wykonywane ręcznie przez użytkowników lub automatycznie według ustalonego harmonogramu. To co istotne to regularne przeprowadzanie backupów oraz testowanie ich skuteczności, aby upewnić się, że w razie potrzeby, odzyskanie danych będzie możliwe.

Geograficzne rozproszenie danych podstawą ich bezpieczeństwa

Rozproszenie geograficzne backupu to jedna z najistotniejszych kwestii, o które należy zadbać, robiąc kopie zapasowe danych. Dlaczego? To absolutnie normalnie, że zdarzają się różne zdarzenia losowe — np. zalania, czy pożary. Kiedy backup jest przechowywany tam, gdzie pracuje Twój sprzęt, w przypadku wystąpienia którejkolwiek ze wspomnianych sytuacji w miejscu działalności firmy — dane zostaną utracone razem ze sprzętem serwerowym. Innymi słowy — nie odtworzysz backupu i na zawsze stracisz dostęp do wszystkiego, nad czym do tej pory pracowałeś.

Jeśli serwerownia znajduje się w jednym miejscu, istotne jest to, by zgodnie z potrzebą i ilością danych, na bieżąco, według ustalonego harmonogramu, np. raz w tygodniu lub raz na miesiąc eksportować backup poza serwerownię, o ile nie jest to zautomatyzowane lub robione na bieżąco.

Backup danych w małej firmie — jak o niego zadbać?

Zarządzanie backupem w małej firmie wymaga przemyślanej strategii, nawet jeśli firma dysponuje tylko jednym serwerem. Kluczowe jest regularne tworzenie kopii zapasowych, które mogą być wykonywane np. na koniec każdego dnia roboczego.

Rozważając najlepsze rozwiązanie dla małej firmy, warto zastanowić się nad wykupieniem miejsca w chmurze. To pozwala na cykliczny eksport danych na zewnętrzne serwery. Ważne, by w backupie znalazły się wszystkie krytyczne dla działalności firmy dane, a sama kopia zapasowa była odpowiednio zabezpieczona.

Biblioteka taśmowa dla większej infrastruktury IT

W przypadku większej infrastruktury IT, składającej się z kilku serwerów i macierzy, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie biblioteki taśmowej. Taka biblioteka, dedykowana specjalnie do przechowywania backupów, a nie do codziennej pracy, umożliwia efektywne zarządzanie danymi na masową skalę.

Korzystanie z taśm LTO, które są dostępne w różnych generacjach, pozwala na dobór pojemności zgodnie z indywidualnymi potrzebami organizacji. Kluczowe jest dopasowanie napędu biblioteki do przewidywanej ilości danych do archiwizacji, co zapewnia optymalne wykorzystanie zasobów i zwiększa efektywność procesu backupu. Dzięki temu firmy mogą lokalnie przechowywać duże ilości danych, zachowując przy tym szybki dostęp do archiwalnych informacji w razie potrzeby.

Czy kasety są bezpieczne?

Kasety wykorzystywane do backupu danych, znane również jako taśmy LTO, są projektowane z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa przechowywanych informacji. Producent tych nośników kładzie duży nacisk na ich trwałość, aby uszkodzenia mechaniczne nie skutkowały utratą danych. Po zapisaniu danych na kasecie istnieje możliwość jej fizycznego wyjęcia z biblioteki taśmowej. Wtedy można ją przenieść do bezpiecznego miejsca, np. do sejfu odpornego na zalania i ogień.

Ważne jest, aby to miejsce było zlokalizowane poza główną siedzibą firmy, co zwiększa bezpieczeństwo danych w przypadku lokalnych katastrof. W ten sposób, w przypadku potrzeby odzyskania danych, można łatwo odtworzyć je z kaset. A działalność firmy można kontynuować w innym miejscu. Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem zarządzania backupem.

Jak często sięgać do backupu?

Częstotliwość korzystania z backupu powinna być dostosowana do specyfiki pracy firmy. Jeżeli w Twojej organizacji często zachodzi potrzeba odtwarzania danych z backupu, warto rozważyć inne rozwiązania niż biblioteka taśmowa, która charakteryzuje się wolniejszym procesem odtwarzania.

Biblioteka taśmowa jest ekonomicznym wyborem dla przechowywania dużych ilości danych. Oferuje najkorzystniejszy stosunek pojemności do ceny, ale nie będzie optymalna dla firm, które potrzebują szybkiego dostępu do często odtwarzanych danych. Dlatego, jeśli Twoja firma regularnie sięga po backup, rozważ alternatywne metody archiwizacji, które zapewnią szybszy dostęp do przechowywanych informacji.

Backup danych w chmurze dla częstej pracy z kopiami zapasowymi

Jeśli Twoja firma regularnie korzysta z kopii zapasowych, rozważenie backupu w chmurze może być odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? Ze względu na szybki dostęp do danych. Jednak istotne jest świadome zarządzanie kosztami związanymi z przesyłaniem i odbieraniem danych, które są typowe dla usług w chmurze. Alternatywnie, można zastosować rozwiązania takie jak EMC DataDomain, HPE StoreOnce lub inne macierze backupowe, które umożliwiają szybszy dostęp do danych na dyskach o wysokiej rotacji, łącząc zalety backupu lokalnego z elastycznością chmury.

Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb firmy oraz dostępnych zasobów finansowych. Co istotne — decydując się na backup w chmurze, upewnij się, że producent gwarantuje (zapisem w umowie), że Twoje dane będą przechowywanie w kilku miejscach w chmurze. Najlepiej w różnych serwerowniach oddalonych od siebie geograficznie. 

Co to jest macierz backupowa?

Macierz backupowa jak np. EMC DataDomain czy HPE StoreOnce są stosowane głównie w rozwiązaniach backupowych i archiwizacyjnych, oferując wydajne i niezawodne przechowywanie danych. Pracują na dużych dyskach HDD wolnoobrotowych (nearline SAS) a ich duża zaletą jest zdolność do deduplikacji danych, co oznacza, że system identyfikuje i eliminuje powtarzające się bloki danych, przechowując tylko te unikalne. Technologia deduplikacji w pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni dyskowej, zmniejszenie czasu potrzebnego na backup i optymalizację przepustowości sieci.

Jak wybrać dostawcę biblioteki taśmowej?

Firmy takie jak Dell, IBM, HP, czy Lenovo oferują szeroki wybór bibliotek, które możesz dopasować do konkretnych potrzeb twojej organizacji. Co istotne — aby twoje dane były bezpieczne i backup był wykonywany sprawnie, zgodnie z harmonogramem, nie musisz kupować nowego sprzętu prosto od producenta. Podczas wyboru dostawcy biblioteki taśmowej, warto rozważyć refabrykowany sprzęt — tańszy, ale równie efektywny. Warto pamiętać, że choć obudowy mogą być produkowane przez różnych producentów, napędy LTO, które stanowią kluczowy element bibliotek, są wytwarzane głównie przez IBM.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bibliotekę taśmową?

Przy wyborze odpowiedniego modelu biblioteki, najważniejsza jest ocena aktualnych i przewidywanych potrzeb w zakresie przechowywania danych. Zastanów się, jak często planujesz wykonywać backup. Oszacuj dynamikę wzrostu danych w twojej organizacji, porównując np. ilość backupu wykonanego przez ostatnie dwa lata. Biblioteki taśmowe są dostępne w różnych generacjach LTO, z których każda kolejna ma większą pojemność. I tak np. optymalnym rozwiązaniem dla mniejszych firm będzie wybór modelu z napędem LTO-6, LTO-7 lub LTO-8. To rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują najnowszej generacji technologii.

Czy na sprzęt refabrykowany jest gwarancja i umowa serwisowa?

Zakup refabrykowanego sprzętu, tj. biblioteki taśmowe z napędami LTO, może być atrakcyjną opcją pod względem finansowym, ale i ekologicznym. Chociaż sprzęt jest odnowiony, możesz nabyć go z gwarancją oraz umową serwisową.

Umowa serwisowa określa konkretny czas reakcji serwisu na zgłoszenie, co jest istotne w przypadku awarii — wiesz, że w ustalonym czasie otrzymasz pomoc techniczną. W sytuacji, gdy dojdzie do usterki biblioteki, nie musisz obawiać się długotrwałego przestoju czy utraty danych. Serwis szybko zajmie się naprawą, co umożliwia kontynuację pracy i

 zapewnia ciągłość procesów biznesowych.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu u producenta, umowę serwisową możesz podpisać z zewnętrzną firmą, która zadziała szybciej niż producent i z którą możesz być w stałym kontakcie, ze spokojną głową o bezpieczeństwo Twoich danych.

Czy biblioteki taśmowe są bezawaryjne?

Trzeba przyznać to szczerze — biblioteki taśmowe nie są całkowicie bezawaryjne. Podobnie jak tradycyjne kasety wideo, taśmy w bibliotekach taśmowych są narażone na zużycie, zwłaszcza że mają nawet kilometr długości, co wiąże się z codziennym przewijaniem wielu metrów taśmy przez różne elementy mechaniczne urządzenia.

Ponadto, biblioteki są wrażliwe na warunki środowiskowe, np. na kurz, który może przyspieszać zużycie głowic w napędach LTO oraz samych taśm. Dlatego niezbędne jest przechowywanie tych urządzeń w odpowiednich warunkach, daleko od zanieczyszczeń i w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

Znacząca jest również stała gotowość serwisowa – dostępność pomocy technicznej 24 godziny na dobę, nawet w dni wolne od pracy. To gwarancja ciągłości operacji biznesowych i minimalizacji czasu przestoju w przypadku wystąpienia awarii. Dbałość o regularny serwis i utrzymanie bibliotek taśmowych w dobrym stanie technicznym to podstawowe działania, które mogą wydłużyć żywotność urządzeń i zapewnić niezawodność backupu danych.

Udostępnij na
Wybierz pola, które mają być pokazane. Inne będą ukryte. Przeciągnij i upuść, aby zmienić kolejność.
  • Obraz
  • SKU
  • Ocena
  • Cena
  • Stan magazynowy
  • Dostępność
  • Dodaj do koszyka
  • Opis
  • Treść
  • Waga
  • Wymiary
  • Dodatkowe informacje
Kliknij na zewnątrz, aby ukryć pasek porównania
Porównaj